Nilüfer Verdi ve Baptiste Trotignon İstanbul Caz Festivali’nde

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Fransız Sarayı’nda düzenlenen konser etkinliği sanatseverlerin beğenisini kazandı. Filistin bayraklı toka ile sahneye çıkan Nilüfer Verdi’ye davulda Burak Cihangirli, kontrbasta Kağan Yıldız eşlik ederken 50. yaşını festivalde kutlayan Baptiste Trotignon’la ise Gregory Hutchinson ve Joe Sanders sahneyi paylaştı.

Verdi, Berklee College of Music ve New York New School’da Jack Reilly, Ray Santisi, Bob Winter, Billy Pierce, Alex Ulanowsky gibi isimlerle çalıştı.

Türkiye’ye döndükten sonra 1980’li yılların ışıltılı caz dünyasında birçok mekanda sahneye çıkan usta sanatçı, festivallerde çaldı ve kendi öğrencilerini yetiştirdi.

Rolling Stone dergisi tarafından “müzikal eklektikliği” ile övülen Baptiste Trotignon ise 2001’de yayımlanan ilk albümü “Fluide” ile kendi jenerasyonunun en etkileyici piyanistleri arasına girdi. Yeniden yorumladığı bestelerde asıl melodiye her zaman sadık kalmasıyla bilinen Trotignon, müzik otoritelerince müzikal bir deha olarak kabul gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir