Eleştirilerin hedefindeki Joe Biden’ın başkanlık yarışından kesinlikle çekilmeyeceğini bildirildi

AA

ABD’de kasım ayında gerçekleştirilecek başkanlık seçimleri öncesinde kampanya süreçleri başlarken Joe Biden’ın adaylığı tartışma konusu…

Demokrat Partililerin mevcut başkana desteği giderek azalırken hem partinin hem de ülkenin geleceği için 81 yaşındaki Başkan Joe Biden’ın başkan adaylığını bırakması gerektiğini dillendirilmeye başlandı.

Biden’ın başkanlık yarışından çekilip çekilmeyeceğini ilişkin tartışmalara Beyaz Saray’dan yanıt geldi.

Başkanlık yarışından adaylığını çekmeyecek

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Biden’ın münazara günü soğuk algınlığı geçirdiğini, bu nedenle sesinin kısık olduğunu ve seyahatleri nedeniyle jet-lagin de etkisi bulunduğunu dile getirerek Biden’ın canlı yayın tartışmasıyla ilgili, “İyi bir gece geçirmedi” değerlendirmesini yaptı.

Jean-Pierre, Biden’ın başkanlık yarışından çekilip çekilmeyeceğine ilişkin sorulara “Kesinlikle hayır” yanıtını verdi.

Muhabirlerin Biden’in canlı yayın tartışmasından neredeyse 2 hafta önce İtalya’dan döndüğünü, neden hala jet-lag olduğunu sorması üzerine Jean-Pierre, Biden’ın çok yoğun bir temposu olduğunu tekrarlayarak yaş fark etmeksizin seyahat ve yoğunluğun insanlar üzerinde etkisi olabileceğini söyledi.

Jean-Pierre, bunların bir bahane” olmadığını belirterek, “Biz çok iyi bir münazara gerçekleşmediğinin farkındayız. Bunu açıklamak istedik” dedi.

Canlı yayın tartışması eleştirilere yol açmıştı

ABD’de 5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri için yarışan Demokrat Partili Biden ile Cumhuriyetçi rakibi eski ABD Başkanı Donald Trump, 27 Haziran gecesi CNN’deki ilk canlı yayın tartışmasında kozlarını paylaşmıştı.

Biden, ikinci dönem adaylığında yaşı konusunda duyulan kaygıları giderecek performans sergileyememiş, program sonrası yoğun eleştirilere maruz kalmıştı.

Demokrat Partili kesimden ve Biden’ı destekleyen bazı medya kuruluşlarından Biden’a başkanlık seçimlerinden çekilmesi çağrısı yapılmıştı.

Biden ise sağlık durumunun eskisi gibi olmadığını kabul ederek Trump’a karşı en iyi alternatifin halen kendisi olduğunu belirtmiş ve yarıştan çekilmeyeceğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir