Avukatın ‘yanlış düğmeye basması’ üzerine çift boşandı

İngiltere’de önde gelen bir hukuk firmasındaki avukatların bir bilgisayar hatası yapmasının ardından bir çift “yanlışlıkla” boşandı, kıdemli bir hakim bu durumun düzeltilemeyeceğini söyledi.

İngiltere’de yüksek mahkeme tarafından Williams çifti, 2023 yılında ayrılana kadar 21 yıl evli kaldı.

Kendini “boşanmanın divası” olarak tanımlayan Ayesha Vardag’ın başında bulunduğu Londra’daki Vardags hukuk firmasının avukatları, ayrılıklarına ilişkin mali düzenlemeler üzerinde anlaşmaya çalışan çift için yanlışlıkla nihai bir karar başvurusunda bulunmak üzere çevrimiçi bir portal kullandılar.

Karısını temsil eden Vardags avukatlarının çevrimiçi portalı “müvekkillerinin talimatı veya yetkisi olmadan” kullandıklarını söyledi. Online sistemin “artık alışılagelmiş hızıyla” çalıştığını ve 21 dakika içinde Williams’ları boşayan kararı verdiğini söyledi.

Avukatlar hatalarını iki gün sonra fark ederek, nihai boşanma kararının iptali için yüksek mahkemeye başvurdular. Hatayı hukuk firmasından birinin “yanlış düğmeye basması” olarak tanımlayan avukatlar, nihai kararın yanlışlıkla verildiği için iptal edilmesi gerektiğini savundular.

İPTAL BAŞVURUSU REDDEDİLDİ

Sir Andrew McFarlane, yapılan iptal başvurusunu reddederek, “Kesinleşmiş bir boşanma kararından kaynaklanan kesinlik ve nihailiğe saygı gösterilmesinde ve bu kararın tesis ettiği statükonun korunmasında güçlü bir kamu yararı vardır” dedi.

McFarlane, çevrimiçi boşanma portalının izlenimini düzeltmenin gerekli olduğunu da belirterek, diye konuştu.

İngiltere’nin en çok kazanan boşanma avukatlarından biri olan Vardag hukuk firması, hakimin “kötü bir karara” vardığını ve “etkili bir şekilde ‘bilgisayar hayır diyor, boşandınız’ kararı verdiğini” söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir